Till innehåll på sidan

Här har vi samlat information om skolan för dig som ska söka till Gymnasiet

Stort tack till er alla som deltog på vårt Digitala Öppna hus på Stockholms hotell- och restaurangskola

Vi hoppas att ni fick svar på era frågor och funderingar under kvällen. Missade du det öppna huset, eller vill få mer information har vi nu samlat filmer, webinars och annan information om våra utbildningar på vår hemsida.  Är det så att du skulle vilja ha en digital träff med någon av våra lärare eller studie- och yrkesvägledare så har vi samlat kontaktuppgifter till samtliga program här nedan. Vi vill återigen passa på att önska er stort lycka till med gymnasievalet 2021.

Vi vill tipsa dig om att hålla koll på våra sociala medier: Instagram, Facebook och vår youtube-kanal där du kan titta på filmer om skolan och se skolan ”bakom kulisserna”. På den här plattformen kommer du kunna hålla dig uppdaterad kring allt du behöver veta inför ditt gymnasieval. Här lägger vi upp nyheter, datum och annan information.  

Kontaktuppgifter:

Hotell- och turismprogrammet 

E-post: marieh.ingelmo@edu.stockholm.se

 

Restaurang och livsmedelsprogrammet inr Kök och servering 

E-post: gunnar.coulianos@edu.stockholm.se 

 

Restaurang och livsmedelsprogrammet inr Bageri och konditori 

E-post: jan.sahlin@edu.stockholm.se  

 

Introduktionsprogrammen 

E-post: jenny.mattsson@edu.stockholm.se  

 

Gymnasiesärskolan 

E-post: davor.delic@edu.stockholm.se  

 

Studie- och yrkesvägledare  

E-post: emma.neander@edu.stockholm.se

 

Mvh 

Maria Eliasson, Rektor Stockholms hotell- och restaurangskola 

maria.anna.eliasson@edu.stockholm.se 

Media

Filmer och webinars om våra utbildningar och skolan kan du hitta under fliken Filmer om vår skola.

Poängplaner

Klicka på respektive programflik för att få mer information om programmen, och se poängplanen.

Besöka skolan 

Vi följer FHMs rekommendationer och riktlinjer gällande Covid-19 och i nuläget kommer vi inte att erbjuda ett fysiskt öppet hus.  

Frågor och svar  

Har du frågor redan nu som du vill få svar på? 

Då kan du kika in på fliken Studie och Yrkesvägledare, där du kan komma med frågor och se svar på vanliga frågor.   

Skolans lokaler 

Vi är Sveriges första och största skola inom hotell- och restaurang. Skolan har mångårig erfarenhet och behörig personal. Lokalerna är byggda för att utbilda på bästa sätt till besöksnäringens yrken. Många är nyfikna på hur det ser ut inne i skolan. Därför erbjuder vi en rundvandring under vårt digitala öppa hus den 28 januari, som kommer visa hur det ser ut inne i skolan.  

Våra elever lagar maten till alla på skolan och även till våra restauranger. Vi har också en egen kombinerad butik, bageri och kafé som säljer färdiglagad mat och bageriprodukter. Det tar dig så nära verkligheten det bara går. Hotell och turismprogrammet har egna lokaler med receptionsdisk och datorer med de stora bokningsprogrammen för både rese- och hotellbranschen. Det som gör oss verkligt unika är våra många, stora och mycket välutrustade kök. Här kommer du att lära dig allt från grunden, genom att testa och öva och testa igen. Skolan bjuder på högt i tak och erfarna lärare som hjälper alla elever framåt. Restaurangerna Kajutan, Bryggan och Flitiga Lisa erbjuder matlagning och servering hela vägen från lunch till exklusiva 5-rättersmenyer. Hos oss är det på riktigt! 

Elevråd  

Skolan har ett aktiv Elevråd där du kan vara med och påverka din tid hos oss. 

Årets elevrådsordförande är Liam Kronkvist 

Intresseanmälan

Anmäl dig till digitalt öppet hus: klicka här!

Dela: